شکه های کامپیوتری
8 مارس

شبکه های کامپیوتری چیست؟

در این مقاله ی کوتاه به بررسی شبکه های کامپیوتری در شرکت های کوچک از دو کاربر تا ۱۰ کاربر می پردازیم. شبکه های کامپیوتری لزوما یک ساختار پیچیده از سرورها و کلاینت ها که با تجهیزات بسیار پیشرفته به هم متصل شده اند و پردازش های سنگینی را انجام میدهند نمی باشد. یک شبکه ی کامپیوتری میتواند به سادگیه اتصال دو کامپیوتر با استفاده از یک مودم ADSL خانگی باشد. در بسیاری از شرکت های کوچک مشاهده شده است که علی رغم وجود بستر کافی جهت استفاده از امکانات شبکه از آن استفاده نمی شود و مثلا افراد برای استفاده از چاپگر, فایل مورد نظر را با فلش مموری به سیستم متصل به چاپگر منتقل کرده و پرینت میگیرند. و یا مثلا جهت جابجایی فایل های خود بین کامپیوتر ها از همین راه استفاده میکنند.

در این جا لیست برخی از امکانات مربوط به شبکه های کامپیوتری که با استفاده از یک مودم ADSL و یا وایمکس های موجود در بازار میتوان بهره مند شد را ذکر میکنیم:

– امکان ایجاد یک سیستم اشتراک فایل (file sharing) بین کامپیوترها

– امکان به اشتراک گذاری پرینتر های تحت شبکه و پرینتر های با رابط USB

– امکان مشاهده ی تصاوری دوربین های مدار بسته ی شرکت در کامپیوتر ها

– امکان نظارت بر عملکرد کارمندان با استفاده از نظارت بر سیستم های کامپیوتری آنها

– استفاده از نسخه ی شبکه ی نرم افزارهای حسابداری

این ها امکاناتی هستند که بدون صرف هزینه ی اضافی و خرید تجهیزات جدید در محل های مذکور میتوان از آنها بهره برد.

بخوانید: دوربین مداربسته نصب کنیم یا دزدگیر اماکن؟

برای استفاده از سرویس های پیشرفته تر شبکه های کامپیوتری مانند دسترسی به سرور از راه دور( دورکاری), مشاهده ی دوربین های مدار بسته از خارج از شرکت, تعریف سیاست های امنیتی و … باید از تجهیزات با امکانات بیشتری از قبیل روتر ها بهره برد. هر چند بسیاری از این سرویس ها با استفاده از همان مودم ADSL قابل استفاده هستند اما با توجه به اهمیت اطلاعات در کسب و کارهای امروزی این امر توصیه نمی شود.

نکته ی قابل توجه دیگر که ما همواره به مشتریان خود توصیه میکنیم مخصوصا به شرکت های در حال رشد, این است که اگر قصد صرف هزینه برای بهبود شبکه ی خود دارید حتما این هزینه را ابتدا صرف زیر ساخت شبکه ی خود از قبیل کابل های شکبه درجه ی یک, سوییچ های با سرعت ۱۰۰۰ و … نمایید. چرا که مثلا استفاده از یک سرور قوی در شبکه ای که زیر ساخت مناسبی ندارد به نوعی هدر دادن هزینه هاست.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.